Vücut Geliştirme (Bodybuilding) Nedir? – Sincan Body Bulding

Egzersiz ve beslenme yoluyla vücudun gelişimi ve büyümesine “vücut geliştirme” denir.

Her ne kadar vücut geliştirmeyi vücudun büyütülmesi anlamıyla kullansak da daha yükseğe sıçramayı amaçlayan bir basketbolcunun ya da sahada daha süratli olmayı hedefleyen bir futbolcunun gelişim için yaptığı çalışma kendi dallarında bir vücut geliştirmedir.

Vücut geliştirme sadece kaslı, fit yapıda bir vücut değil sağlıklı bir zihin de oluşturur. Vücut geliştirme vücudunuzu sağlıklı ve orantılı bir halde şekillendirmek için en iyi spordur.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme – Sincan Spor Salonu

Bir çok kişi vücut geliştirmeyi eğlence, daha iyi bir vücut yapısı, giyilen kıyafetlerin yakışması için yapar. Bu şekilde kişinin kendine olan güveni de artacaktır. Vücut geliştirme disiplin isteyen bir spordur. Düzenli antrenman, özel bir beslenme ve dinlenme süreci üç ana etkendir. Vücut geliştirmeye kararlı, yeni başlayan bir kişi profesyonel bir destek almalıdır. Beslenme konusunda bir uzmandan destek almak ve antrenman sürecinde iyi bir antrenör ile çalışmak hem sporcuya güven verecek hem de sürecin doğru bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Vücut Geliştirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler – Sincan Fitness

Antrenman Sincan Body Bulding

Vücut geliştirmenin bilinen en temel yolu ağırlık antrenmanıdır. Çeşitli metotlarla yapılan ağırlık antrenmanında kas fiberlerinin parçalanıp sonrasında beslenme ve dinlenme yoluyla parçalanan kas fiberlerinin onarılmasıyla kas büyümeye başlar. Kas hücrelerinin hacimsel olarak büyümesine Hipertrofi denir.

Vücut geliştirmeye başlayan bir sporcu antrenmandan sonra vücutta 1-2 gün sonra ağrılar hisseder. Bir süre sonra ağırlıkların azlığından ya da tekrar sayılarının azlığından kolay bir antrenman olduğunu hissettiğinden daha ağır ya da tekrarlı gireceğini bilirler. Vücudun çok rahat ve kolay bir antrenman olmasını önlemek için Sarkoplazmik Hipertrofi ya da Miyofibril Hipertrofi şeklinde kasların uyarılması için bu iki yöntem doğrultusunda döngü olarak kullanılmaktadır.

Beslenme – Sincan Spor Salonları Flex Gym Nerede ?

Vücut geliştirmede antrenmandan sonra beslenmenin önemi büyüktür. Vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriden fazlasını almak, kaliteli karbonhidrat tüketimi ve yeteri kadar proteinli beslenmek önemlidir. Öğünlerde protein açısından lor peyniri, yumurta, tavuk, hindi, balık, kırmızı et, nohut, fasulye, yeşil mercimek gibi gıdalar en çok tercih edileni ve bilinenidir. Vejeteryan ya da vegan vücut geliştiriciler bitkisel protein tüketimini ve ek gıda olarak protein tozu tüketimini tercih ederler. Vücut geliştiriciler ara öğünler ile birlikte ortalama 5-7 öğün beslenmeye dikkat etmektedirler. Beslenme ile birlikte vücut ağırlığına göre günlük su tüketimi de çok önemlidir. 

Dinlenme – Sincan Spor Merkezi

Üçüncü önemli etken olan dinlenme tamamlayıcıdır. Kaslar antrenmanda uyarıldıktan sonra büyümesini beklenen şekilde dinlenme sürecinde gerçekleştirir. Sağlıklı uyku olarak 7-8 saatlik bir dinlenme çok önemlidir. Sporcunun seviyesine ve antrenman programına göre egzersiz yapılmadan geçirilen dinlenme günleri de önemlidir.

Steroid Kullanımı

Vücut geliştirmek isteyen sporcuların bazıları daha hızlı sonuç almak için anabolik sterodilere yönelmektedir. Bir çok sağlık sorununa yol açtığından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi için

X