Fitness Sincan Flex Gym Spor Salonu

Hemen hemen çoğu kişi Fitness ile Body Building arasındaki farkı bilmemektedir. Bir kişiye “kaslarınızı kuvvetlendirmek için ağırlık çalışmalısınız” dediğimiz zaman, bize “ben şişmek, hacim kazanmak istemiyorum” cevabını vermektedir. Bu algı ağırlık çalışmaya yönlendirmeye çalıştığımız çoğu kişide bulunmaktadır. Veyahut, bir antrenman programını yorumlarken bazı kişiler “böyle ağırlık antrenmanı mı olur” vb cevaplarla karşımıza gelmektedir.

sincan spor salonu
Sincan Spor Salonu

Sincan Spor Salonu – Fitness

    Bu nedenle bu konumuzda sizlere bir kavram yanılgısı olan Fitness ve Body Building (Vücut Geliştirme) arasındaki farkları anlatacağız. Temel olarak işlevleri, ne anlama geldikleri ve prensipleri hakkında bilgi paylamaya çalışacağız. Öncelikle Fitness ve Body Building kelimeleri üzerinde kısa bir bilgi verelim.

Fitness: Belirli bir zaman diliminde, belirli bir şiddette ve belirli bir sıklıkta uygulanan fiziksel aktiviteleri içermektedir. Fitness’ın temel prensiplerinin en başında yaşam standartlarının iyileştirilmesi gelmektedir. Gün içerisinde daha dinamik, enerjik, yorulmayan, dayanıklılık gibi özelliklerin geliştirilmesine dayanan ve kişilere özel olarak dizayn edilen fiziksel aktiviteleri içermektedir. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek, basketbol oynamak, ağırlık çalışmak, kürek çekmek vb fiziksel aktiviteler sizin fitness seviyenizin yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Sincan Spor Merkezi – Flex Gym

Fitness temel olarak ikiye ayrılmaktadır; 
– Genel Fitness: Yaşam kalitenizi artıracak fiziksel aktiviteleri içermektedir. Genel fitness düzeyiniz yükseldikçe, gün içerisinde daha az yorulursunuz, eklem ağrılarından uzaklaşırsınız, daha iyi bir cinsel hayatınız olur gibi günlük hayatınızı olumlu etkileyecek programları içermektedir.

– Spesifik Fitness: Spesifik fitness, ilgilenmekte olduğunuz spor branşına özgü yeteneklerinizin, becerilerinizin, performansınızın daha iyi bir noktaya gelmesi için uygulanan programları içermektedir.

Sincan Spor Salonu | Ankara Spor Salonu

Body Building: Body Building’in temel prensipleri kas geliştirmeye yönelik kademeli direnç egzersizlerini içermektedir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin programları, daha iyi bir kas kütlesine sahip olmak, daha hacimli kaslara ulaşmak ve en iyi olduğu zamanda yarışmalara katılmak üzere tasarlanmaktadır. Body Building sporu yapan kişilerin sezon içi ve sezon dışı olmak üzere uyguladıkları özel beslenme ve antrenman programları bulunmaktadır.

    Spor yapmaya başlarken, öncelikle amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Amacınız doğrultusunda spor geçmişinizi ve sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak, uzman eğitmenler ve antrenörler tarafından hazırlanan programları uygulamanız oldukça önemlidir. Bu nedenle hem web sayfamızda hemde internette bulunan programları uygulamadan önce o programların size ne kadar uygun olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Sincan Uygun Spor Salonu Flex Gym Nerede

    Temel olarak belirtmek gerekirse, amacınız sağlıklı olmak, fit bir görüntüye ulaşmak, yaşam kalitenizin artması ise size özel olarak hazırlanacak Fitnessprogramlarını tercih etmelisiniz. Eğer amacınız, daha hacimli kaslara ulaşarak yarışmalara katılmak veya bu spordan maddi bir kazanç elde etmek ise Body Building programlarını tercih etmelisiniz. Eğer yarışmalara katılmayacaksanız ve bu sporla hobi amaçlı ilgileniyorsanız, vücudunuza zarar verecek antrenman programlarından ve beslenme planlarından uzak durmalısınız.

Flex Gym Spor Salonu

fitness,body,bodybuilding,farklar,farklılıkları,farkları nelerdir,neleri aynı,fit,kas,fitness,kas,gainz,kas geliştirme

X